Volendam – De landelijke pers stak de afgelopen weken niet onder stoelen en banken dat FC Volendam aan een mooie serie bezig is. In de laatst gespeelde vijf wedstrijden werden tien punten bijgeschreven. In de veertien daaraan voorafgaande wedstrijden slechts zes.

Wat er niet werd bij geschreven was, dat het in vier van de vijf wedstrijden ging om tegenstanders van wie FC Volendam punten zou moeten pakken om op het hoogste niveau te kunnen blijven spelen. In deze serie zat ook Ajax. Dat was een bonuspunt. Maar ook Excelsior zat in deze reeks. Ook in die wedstrijd had FC Volendam moeten scoren. Dan waren de kaarten nog duidelijker geschud.

Van de tegenstanders die het FC Volendam in de eerste veertien wedstrijden lastig gemaakt hadden, komen er twaalf nog eens langs. Daar zitten pittige kluiven tussen. Te beginnen met de komende twee wedstrijden. Zaterdag komt AZ naar Volendam en op zondag 11 februari gaat FC Volendam naar FC Twente.

Een klein stukje geschiedenis

Op 30 oktober 2022 speelde FC Volendam in Alkmaar tegen AZ. Kort samengevat: “Na een flitsende opening nam FC Volendam al snel het initiatief. Na de rode kaart voor Dani de Wit, lukte dat nog beter, maar de onvolwassenheid van de ploeg brak opnieuw pijnlijk op. Met tien man ging AZ naar een 2-0 voorsprong. Na rust leek het tij te keren, maar het voetbal dat FC Volendam mocht spelen van het erg diep terugtrekkende AZ was eredivisieonwaardig. Tempoloos, weinig creatief en zonder grote kansen. Er was veel meer mogelijk, maar FC Volendam kwam gewoon kwaliteit tekort.”

In die fase van de competitie kwakkelde AZ flink, waarvan FC Volendam geen gebruik maakte. Het AZ dat nu naar Volendam komt, zit een stuk beter in zijn vel. Met FC Twente belaagt het de traditionele top-3. AZ ruikt een heel hoge eindklassering.

Hoe gaat het verder?

Op papier zal AZ aan FC Volendam een makkie denken te hebben. Het verschil in kwaliteit, ingegeven door het verschil in kapitaalsmogelijkheden, is immens. In het veld echter lopen aan beide zijden 22 benen. Omdat voetbal de minst voorspelbare sport is, valt ook voor deze zaterdag geen enkele uitslag te voorspellen.

In het Volendamelftal zijn na de winterstop nieuwe ingeslepen sporen te ontdekken. Wat vooral opvalt, is dat er een vastere basis staat. Dat geeft de spelers een veel betere onderlinge communicatie. Sommige patronen lijken nu al blindelings te gaan. De punten die dat nu opgeleverd hebben, uiten zich in een toenemend zelfvertrouwen. Wim Jonk gebruikte tot nu toe 31 verschillende spelers, van wie er zes dit seizoen hun debuut maakten in het eerste elftal. Van die 31 spelers hebben er dertien weten te scoren.

Voor de stabiliteit van het elftal is het te hopen dat er niet nog meer nieuwe gezichten in het elftal verschijnen. Als daardoor minder uit Jong Volendam geput hoeft te worden, kan ook dat elftal veel stabieler worden. Dat staat nu in de tweede divisie op een regelrechte degradatieplaats. Om te kunnen blijven meedoen in die zeldzaam mooie kraamkamer van het eerste elftal, zal ook dat elftal een vastere eenheid moeten blijven de komende weken.

Jong Volendam gebruikte al 33 verschillende spelers in twintig wedstrijden. Veertien van hen maakten hun debuut dit seizoen. Die duiventil heeft tot heel veel onnodige verliespartijen geleid. Met de kwaliteit van die jonge selectie moet het goed te doen zijn lijfsbehoud veilig te stellen. Spelers die zich tegen Katwijk, Rijnsburgse Boys, Spakenburg en IJsselmeervogels weten staande te houden, mogen op de deur kloppen van het FC Volendam van volgend seizoen. Laat ze daar in een eenheid rijpen in een zoveel mogelijk vaste basisopstelling. Degradatie uit de tweede divisie betekent afdalen naar de verfoeilijke maandagmiddagcompetitie van Onder-21. Om daar nooit meer uit vandaan te komen, een kinderklas die voor de toekomst van het voetbal in Volendam werkelijk niets positiefs oplevert.

AZ zal zaterdagmiddag niet op volle oorlogssterkte afreizen naar Volendam. Zo moet de ploeg van Pascal Jansen het doen zonder een waslijst aan blessuregevallen: Dani de Wit, Martins Indi, Beukema, Dekker, Vanheusden, Bazoer en doelman Mathew Ryan.

(Tekst: Cor Tol – Met dank aan www.volendam.nl / Foto voorpagina: ©Rob Lezer)